Retevis RT3S GPS - kako videti koordinate

Započeo YU4TDK, Septembar 28, 2019, 04:42:55 POSLE PODNE

prethodna tema - sledeća tema

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

YU4TDK

Dobio sam stanicu retevis vhf/uhf rt3s-gps. Da li je moguce videti GPS koordinate na retevisu rt3s-GPS bez podesavanja digitalnih kanala, ili kako vec radi ako ga ima. A pise da ima.

Sova

#1
Opcija GPS se pojavljuje samo kod DMR vrste rada, ukoliko se prethodno omoguci u podesavanjima CPL'a.
Ono sto je dobro je da joj se moze pristupiti i sa memorisanih frekvencija ali i iz VFO moda.

Za ocitavanje parametara nije potrebno da podesavas profile GPS'a u CPS'u,
ako zelis samo da ocitas parametre.
Kontinualno slanje blokira rad cele mreze, ako vec ima potrebe, postoji APRS.

P.S. U slucaju da ti gore navedene skracenice nisu poznate, reci odmah da znam gde da usmerim temu.  :)










YU4TDK

Sovo hvala na odgovoru, bilo mi je bitno da proverim da li radi i da li ima GPS u sebi. VHF radi UHF radi jos samo nisam znao da li radi GPS a pise da ima u sebi. Malo duze se ceka da navata satelite pa me i to bunilo. Imam dosta pitanja u vezi ove stanice ali drugom prilikom. Jos jednom ti hvala. Mozda se uskoro i vidimo u tvom RK. Pozz.

Sova

Sve DMR stanice tj stanice koje podrzavaju i neki vid digitalnih modova nisu za laike.
Potrebno je znanje srednjeg nivoa a i mnogi radio-amateri se ceskaju po glavi kada se prvi put susretnu sa DMR.
A da bi uopste i radili na tim modovima potrebna je i radio-amaterska licenca, dozvole od Ratela itd .. (da preskocim detalje)

Ocitavanje/prijem GPS signala jeste malo sporije, pogotovu u urbanim sredinama, ali je tacan.
Postoje i fabricke greske u softveru koje dodatno komplikuju koriscenje ali se proizvodjaci trude da ih isprave.
Uprvo sam naisao na jos jedan bug bas u meniu za GPS .. :)

O radio-klubu vise informacija mozes dobiti na internet prezentaciji kao i broj telefon za kontak.
Navrati, pitaj, informisi se. Tu je i DMR.RS pa sta ti zgodnije. Pozdrav.



YU4TDK

Da li je i ovo bug sa koordinatama. E210 umesto E21 pa razmak, ili ovi GPS na stanicama tako izbacuju.

Sova

#5
Jeste, trebalo bi da je 0 ispred 21.
Negde se automatski brise 0 a negde se insistira na unosu 3 cifre.
Latitude +/- 90°  -  Longitude je u okviru +/- 180°.