RETEVIS RT3S i pitanje oko podesavanja samog uredjaja

Započeo fancy74, Jun 18, 2018, 07:59:38 PRE PODNE

prethodna tema - sledeća tema

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

fancy74

Poštovani nov sam na ovom forumu i uopšte u Radio amaterizmu vec nekoliko godina slušam sa SDR SHARP USB dongle uredjajima analogne radio uredjaje imao sam i yaseu VX3R i FT60 i sanjima sam najviše samo slušao stanice  koje su u mojem dometu a nalazim se u okolini Bačke Palanke konkretno Selo Pivnice.
Slusao sam uglavnom Protugradnu i radio amatere koji su bili aktivni Fruska Gora i tako to i odlucih da se upustim u DMR svet pa po nekom iyboru odlucih se ya ovaj RT3S uredjaj ali sada pocinje problem jer u okolini nemogu uhvatiti DMR signal a nisam ni siguran dali imam dobro podesen uredjaj skinuo sam listu codeplug sa foruma i ubacio u uredjaj ali daleko sam od repetitora i nista se ne desava dali moye neko da me savetuje sta i kako da radim posto se malo kasnije spremam i ya polaganje za radioamatera a do tada bi slušao šta se desava, u SDR programu sam izvršio prilagodbe i uhvatio digitalne signale koje mi preogram prikazuje da pokusava da dekodira ali to nije DMR ili je kriptovan .
Zamolio bi ako može neko da mi uputi šta i kako dalje sa podšavanje

fancy74

Zar nema nikog da me da neke smernice i tome slicno ?

Sova

#2
DMR je malo opsirnija tema ako  se krece od nule.

Taj CPl koji si nasao na forumu je verovatno sa starim informacijama o repetitorima a mozda i nije kompatibilan sa tvojom verzijom uredjaja koji je novija i ima dodatne mogucnosti.

Imaj u vidu da se izgradnja i postavljanje DMR repetitora oslanja na licni entuzijazam, vreme i finansije manje grupe RA gledajuci koliko ima radio-amatera u Srbiji. Repetitori nisu komercijalne verzije poznatih proizvodjaca vec 'uradi sam' varijanta. Ljudi uce u hodu, nadogradjuju i unapredjuju opremu u skladu sa mogucnostima pa se desava da neki repetitor nije u funkciji izvesno vreme i sl.

U Srbiji se repetitori oslanjaju na BrandMeister mrezu pa potrebne podatke mozes naci na njihovom sajtu.
https://brandmeister.network/ kada im radi internet mreza kako treba mozes i slusati odredjene repetitore preko web pretrazivaca.

Odaberi u meniu repetitore pa u pretrazi kucaj 2200, izlistace ti sve repetitore koji imaju taj broj a nase ces prepoznati po zastavi. Kada kliknes na njihov naziv otvara ti se nova strana sa svim potrebnim podacima o repetitoru. Tu su podaci o lokaciji, nadmorskoj visini, opremi koja se koristi, frekvencije prijemne/predajne, podesavanja za TG ,CC, SL1 i SL2 ...

http://fotkica.com/imgs3/1_170009479_bmpretraga01.jpg
http://fotkica.com/imgs3/1_139098641_rptinfo.jpg

Inace TG (talk group) 220 je rezervisan za Srbiju. Svi repetitori i licni ID brojevi pocinje sa 220.
Repetitori imaju sestocifren broj dok korisnici imaju sedmocifren.

Takodje pretragu repetitora i korisnika DMR mozes vrsiti i preko sledece adrese samo sto im je trenutno baza podata pobrljavila.
radioid.net
ham-digital.org

Koliko vidim tebi je Subotica i Zrenjanin ono sto treba da pokusas da cujes mada sa rucnim uredjajem bez spoljne antene sanse su vrlo male. U takvim slucajevima se koristi HOT SPOT koji te putem interneta vezuje za odredjenu grupu ili repetitor.

Preporuka ti je da kada podesavas CPl podesis samo jedan repetitor i pokusas njega da cujes.

fancy74

Hvala pokusacu sa svim ovim a i nameravam da kupim Hotspot a i da nabavim kvalitetnu antenu da bi mogao slusati , a i sa SDR usb dongle mislim da cu uspeti samo treba strpljenja u svakom slucaju praticu ovaj forum i sva zbivanja oko i u vezi DMR-a i radio amaterizma

Sova

#4
Sto se tice hotspota, to tek kad polozis neku RA klasu i dobijes svoj pozivni znak.
Ono sto ti sada mozes da uradis a da proveris da li uopste i cujes signal od dmr repetitora je da
njegovu predajnu (tx) frekvenciju podesis u analognom FM modu. Na samom uredjaju ili na SDR prijemniku.

Ovde imas kako vizuelno i audio izgledaju neki od digitalnih modova.
https://www.rtl-sdr.com/rtl-sdr-radio-scanner-tutorial-decoding-digital-voice-p25-with-dsd/

Prijem mozes poboljsati na sdr'u stavljajuci duzu antenu tj.zicu koju ces izbaciti van kuce i okaciti da stoji vertikalno.
Uz malo srece trebao bi da vidis neke promene u 'vodopadu' kada je repetitor aktivan. Aktivnost na DMR repetitoru proveravaj na brandmeister sajtu.

Probaj, cackaj, podesavaja pa ako zapnes javi se ponovo za koji dan i spremi originalni codeplug koji dolazi uz uredjaj.
Ako ga nisi sacuvao moze ti pomoci resetovanje uredjaja na fabricke vrednosti. (citaj uputstvo za uredjaj)
Reci mi samo da li je uredjaj sa GPS ili bez njega?


fancy74

To je RETEVIS  RT3S sa GPS-om verzija uredjaja je 2018 tako sam procitao po forumima

YT1RXA

#6
Kao prvo da se nešto razjasni !!!!!!!!!!!!!
Prislušni radioamater je saka osoba koja ima prijemnik ili primopredajnik na radioamaterskim frekvencijama i pri tom nesme da ide u predaju sa tim primopredajnikom !!!!!!
Licencirani radioamater je osoba koja je završila radioamaterski kurs, položila radioamaterski ispiti i ima izdatu dozvolu/licencu sa određenim pozivnim znakom i kao takva može da učestvuje u radioamaterskom saobraćaju !!!!!!
Koliko sam ja shvatio ,, Fansy74 ,, nije licencirani radioamater već je prislušni radioamater i kao takav nema licencu ! Samim tim ne može da koristi raduiuređaje ( samo na prijemu kao difuzni tranzistorski prijemnik ) a pogotovu nesme !!! da koristi DMR stanicu jer i tehnički je to onemogućeno tako da samo lcenzirani radioamateri sa važećom licencom mogu da prarticipiraju kod BM-a za DMR ID broj akako bi uopšte stanica mogla da prima DMR signal ! ! !

Znači na kurs pa polaganje I T D !!!!!!!!!

Antonić Radomir
YT1RXA Beograd

YT1RXA

Å to se tiče hotspota kao rešenje za slušanje DMR saobraćaja u slučaju ,, fancy74 ,, i to nije moguće ! Da bi hotspot bio FUNKCIONALAN mora i on da ima DMR ID i kao takav se prijavljuje na server kod B.M.-a da bi mogao da omoguću kompletno učestvovanje u DMR saobraćaju !!!
Nemojte dovoditi ,, fancy74 ,, u zabludu da kupuje sad i hotspot kad neće ni tako dobiti DMR signal dok ne odradi svoju LEGALIZACIJU! kako radioamatera dobijanjem licence i pozivnog znaka po redosledu koji sam već opisao !!!

73

Sova

#8
Covek je napisao da nema RA licencu a verujem i da nije ni prijemni radio-amater,
da je na prijemu u cilju sticanja znanja kao i da planira polaganje za klasu. Ja verujem ljudima, onaj ko hoce da krsi zakone
naci ce nacina i bez foruma.

Nisam ga doveo u zabludu u vezi hotspota jer sam tacno napisao kada da ga pazari.
Da DMR moze da se objasni u pet recenica bilo bi lepo. :)
Kad smo kod zabluda, DMR signal (svih nivoa) tehnicki je moguce primati (dekodirati) i bez DMR ID broja,
a i uredjaje je moguce programirati da budu samo na prijemu. Tako da ni tu nema prepreku u tehnickom smislu.

Postoje mnogi problemi tehnicki i pravni vezano za DMR ID pa je najbolje to ostaviti za neku drugu temu.


Ocekujuci da se buduci RA 'fancy74' javi sa informacijom da li je uspeo da primi DMR signal,
javlja mi se sumnja da se zadovoljio slusanjem DMR'a preko internet protokola. :)


fancy74

Pozdrav Svima svakako cu nastojati da se uclanim u radio klub i polozim za licencu i onda prikljuciti se Radio svetu po svim pravilima , zato sam i ovde uputio upit da saznam kako stvari stoje, za sada slusam ovo sto se moze slusati ali nameravam da se prikljucim DMR timu tj postati radio amater, neubacujem se ne ometam za sada samo slusam sto se slusati moze i sto je dostupno u mojem okruzenju

Sova

Kada smo vec kod prijem, ali i predaje, pored FM'a,  DMR1 moze da se koristi i na PMR kanalima 1-16.
U skladu sa tehnickim zahtevima, frekvencije je moguce koristiti bez licence i dozvola.
https://en.wikipedia.org/wiki/PMR446

Za sada u Beogradu nisam cuo DMR1 na PMR kanalima.